Kam sa podeli medvedie deti ?

Autor: Anna Paľovová | 10.3.2019 o 18:19 | (upravené 10.3.2019 o 18:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1421x

Hlavným ( a možno aj jediným) nepriateľom medveďov je človek ... ničením prírodného prostredia, urbanizáciou, zaberaním lesných plôch ich vytláčame z ich prirodzeného prostredia, pričom stretu s človekom sa medveď vyhýba

Medvedie matky svoje potomstvo vrhnú zvyčajne vo februári, počas zimného spánku. Pri narodení vážia medvieďatá okolo pol kilogramu a nevidia. Oči sa im otvárajú približne po mesiaci. Prvé tri-štyri mesiace po narodení sú úplne odkázané na mlieko matky, s ktorou ostávajú spolu ešte ďalšie dve zimy. Až potom sa osamostatnia a hľadajú si vlastné teritórium.

V marci 2019 je tomu už rok, kedy sa v predhorí Malej Fatry našli opustené medvieďatá. Boli štyri, hladné a smädné, opustené – bez mamy. Kde skončila svoju púť ich medvedia matka, sa môžeme len dohadovať – či ju ulovil nejaký pytliak, zrazilo auto ... ťažko povedať. Zostali len štyri malé, omrznuté a plačúce medvedie siroty ...

Podľa anonymných informácií, ktoré som obdržala spolu s prosbou o pomoc, malo byť prvotné riešenie z úst kompetentných, aby sa s nimi „ vysporiadala“ príroda sama. Hrozná predstava ... pomalá, krutá smrť, smrť v dôsledku hladu, smädu, zamrznutia ...  rozhodnutie „ hodné“ odborníkov.

Až po vzopretí sa ochranárov z Malej Fatry voči tomuto bezcitnému „ riešeniu“ , tiež vďaka reportáži TV Markíza a následným rozhodnutím  príslušného ministra  o ich záchrane, došlo ku ich odchytu. Naozaj však išlo o záchranu v pravom slova zmysle?

Dve medvieďatá mali putovať rovno do ZOO v Bojniciach, keďže takéto medvede sú majetkom štátu. Zvyšné dve, priamo z brloha, oveľa menšie, ktoré na tom neboli najlepšie a nedalo sa ani len odhadnúť, či prežijú, putovali do Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej. Tu dostali druhú šancu na život, aj svoje mená : Kvetka  a Albert.  Tu ich doslova „ vypiplali z medvedích plienok“, kŕmili ich ako bábätká z fliaš, učili životu. Ukázali im také maličkosti ako napríklad: čo je to dážď, naháňačky s inými zvieratami, ako chutia maliny, mravce alebo čučoriedky, aké perfektné je kúpať sa v prírodnom jazierku a podobné veci, ktoré mali zažívať so svojou mamou niekde v divočine. To matka by ich postupne učila hľadať si potravu, liezť na stromy, schovať sa v prípade nebezpečenstva – no Kvetka, Albert, ani ich ďalší dvaja súrodenci, túto možnosť nemali, osud ich o ňu obral.

Smutné ...

Keď už bolo jasné, že Kvetka a Albert to zvládnu, že sú pripravené na bezproblémový život s človekom ( nakoľko vznikla ich rehabilitáciou väzba na človeka a nebol už možný návrat do voľnej prírody),  prišla vraj ponuka na ich adopciu z Čiech do prírodnej rezervácie. No z nejakého dôvodu im túto adopciu naši kompetentní neumožnili. Je to naozaj pravda? Skutočne ich nevydali do Čiech, kde si mohli žiť aspoň trochu voľnejšie, ale radšej ich „ šupli“ do kamennej ZOO? Kto nám to vysvetlí? 

A pomaly budú 2 roky, kedy v  Liptovskej Kokave z ďalších 2 medvedích detí urobili siroty po zastrelenej medvedici Ingrid ( 1.6.2017) .  Medvedice, ktorá napriek tomu, že mala GPS obojok a mohla byť vďaka nemu monitorovaná, dohnali do situácie, kedy jej boli medvieďatá odobrané a medvedica kruto zastrelená.

Aj tieto dve medvíeďatá by mali byť umiestnené v ZOO v Bojniciach. Podľa našej platnej legislatívy sú totiž takéto medvede majetkom štátu a musia ( resp. mali ) by byť umiestené v štátnom zariadení, ktorým je v tomto prípade ZOO Bojnice. Koľko ich teda je naozaj v tomto kamennom zariadení? Podľa logického počítania – len z týchto dvoch prípadov, by ich už v ZOO v Bojniciach malo byť šesť. Šesť medvedích sirôt, zavretých niekde v kamenných „ kobkách“ ...  hrozná predstava.

Je tomu však naozaj tak? Zachytila som mnoho príspevkov, aj na FB, kde sa ľudia pýtajú, kde sú tieto medvieďatá, ako sa majú, čo je s nimi zamýšľané? Avšak odpoveď na tieto a podobné otázky som nikde nezachytila.

Ľudia, ktorým na nich záleží, si zaslúžia poznať pravdu.

Takže sa pýtam rovnako, kam sa podeli medvedie deti? Čo s nimi je a čo s nimi bude? 

Medveď žije na našom území od nepamäti. Je to krásny a jedinečný druh naše fauny, ktorý sem patrí a bola by škoda, keby po ňom ostali len legendy a chodili sme sa na neho pozerať len do ZOO.

A keď už ZOO – nemalo by byť aspoň čiastočnou a dôstojnou náhradou ich prirodzeného prostredia, s možnosťou výbehu a zelene? Nie kamenné kobky s páchnúcou kalužou, ktorá by mala byť akože nejakou náhradou za prírodné jazierko ?

Čo si myslíte?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?