Zviera ako vianočný darček : áno - či nie?

Autor: Anna Paľovová | 23.11.2019 o 20:03 | (upravené 23.11.2019 o 21:01) Karma článku: 3,68 | Prečítané:  1492x

Ani sa nenazdáme a máme tu Vianoce. Vraj sviatky pokoja a lásky. Všetci sme v tomto období akísi citlivejší, snažíme sa byť k sebe milší, ľudskejší . 

A ak sa nám podarí vybrať pod stromček darček, ktorý rozžiari oči obdarovaného ... čo môže viac potešiť?

Najmä rodičia sa snažia deťom splniť ich želania, ich tajné sny. Všetci sme boli deťmi. Ruku na srdce, kto z nás netúžil po psíkovi, alebo nejakom zvieratku? A psík, alebo mačička, s červenou mašľou pod stromčekom dokážu rozžiariť každú detskú tváričku. Je však zvieratko vhodným darčekom? Bude postačujúce na starostlivosť o toto živé stvorenie pár chvíľ radosti na Vianoce?

Odpoviem i za Vás – nebude . Psík nie je len hračkou na pohranie na pár dní, či týždňov. Je to záväzok na niekoľko rokov.  Nie je to hračka, s ktorou sa dieťa pohrá a potom, keď sa mu zunuje, ju odhodí do kúta ako iné hračky. Nemal by to byť len darček na chvíľkové potešenie. Mal by byť členom rodiny.  

Na začiatok si predstavte, že predsa len domov prinesiete domov šteniatko. Deti sa tešia, výskajú od radosti. Vy ste šťastím bez seba akú ste im urobili radosť. Je čas prázdnin, dovoleniek. Deti s nadšením chodia von s chlpáčom, zahŕňajú ho láskou a pozornosťou. Všetci sa tešia ... až príde deň, kedy musia rodičia späť do práce, deti do školy . A psík zostáva doma sám. Nechápe prečo. Môže plakať a smútiť, sťažujú sa susedia. Môže sa nudiť a tak začne „ skúmať“ s čím by sa počas samoty zabavil. Sem tam urobí mláčku, „ voňavú“ kôpku,  rozhryzie papuču, či vyskúša kvalitu Vašej sedačky. Už nie je toľko času na venčenie, na hry, na pozornosť. Treba sa učiť, unavení rodičia sú radi, keď sú z práce doma. Zhon a povinnosti možno neumožnia psíka socializovať či chodiť s ním na cvičisko. Aj u detí opadol  radostný ošiaľ, keďže musia kvôli venčeniu ráno vstávať skôr. Už Vám nepríde taký milý ako v deň, keď ste ho domov priniesli. Začína byť pre Vás príťažou. A už je len krôčik k tomu, kedy mnohí začnú rozmýšľať ako sa tejto príťaže zbaviť ... pes nepochopí prečo zrazu zostal na ulici, alebo skončil za mrežami v koterci útulku. Po sviatkoch živé vianočné darčeky končia na ulici a útulky praskajú vo švíkoch. Takýto smutný osud si žiadne zviera nezaslúži. Je to živá bytosť, ktorá tiež cíti radosť, smútok, bolesť. Nehovoriac o tom, že opustením zvieraťa sa dopúšťate porušenia zákona.

Ak Vás môj „ scenár „ neodradil, a stále ste stotožnení s tým, že sa nielen musíte, ale hlavne chcete o psíka náležite starať, vychovávať ho a socializovať, chodiť s ním na prechádzky, absolvovať výcvik, zostáva otázkou, akého psíka si zadovážiť. V neposlednom rade  treba počítať i s veterinárnymi ošetreniami, očkovaniami a odčervovaním, čo niekedy nie je finančne zanedbateľné. Snažte sa vyhnúť chybám . Nikdy nevyberajte psa len podľa vzhľadu. Vyberajte s rozumom, prípadne sa poraďte s niekým kto sa v tejto problematike vyzná. Ak má byť psík súčasťou rodiny, mali by ste si vyhovovať temperamentom, tempom života.  Nielen, ale hlavne vo vianočnom období, na internete pribúdajú aj inzeráty od tzv. „množiteľov", ktorí chovajú psy často v nedôstojných podmienkach a sučky sú len zdrojom zisku, pretože rodia šteniatka takmer bez prestávky. NIKDY NEKUPUJTE šteniatka OD MNOŽITEĽOV! Nepodporujte tento biznis.

Ak napokon zvážite všetky pre a proti a predsa zvíťazí rozhodnutie zaobstarať si chlpatý darček, poobzerajte sa po psíkovi z chovateľskej stanice.  Ak Vám však na výzore nezáleží a chcete len štvornohého priateľa, zadovážiť si môžete aj psíka z útulku. Čoraz častejšie v útulkoch nájdete rovnaké psíky ako by ste kúpili od množiteľov. Nie sú tam len typickí orieškovia, i keď práve tí majú tiež svoje čaro, sú vnímaví, poslušní, inteligentní a aj napriek tomu, čo prežili, sú novej rodine oddaní. A urobíte i dobrý skutok, keď psíkovi poskytnete nový domov.

Bude to pre neho i pre Vás ten najkrajší vianočný dar.

NEPODPORUJ MNOŽITEĽOV,  NEKUPUJ – ADOPTUJ!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?